Merhaba arkadaşlar, Microsoft yine durmuyor her geçen gün yeni bir geliştirme ve yeni bir güncelle duyuruyor.

Daha önce Xbox Series X tarafında kullandığı Velocity mimarisi ile artık sıkıştırılmış oyun grafik dosyalarının cpu ve ram eşliğinde açarken bu açılmış grafik dosyalarını en son GPU ya gönderiyordu.

Bundan vazgeçerek ben bu dosyaları açma yükünü içerisinde milyarlarca transistör olan GPU a gönderir önce Ram yerine GPU unun VRAM inde bekletmeyi daha sonrasında aktarım süresini kısaltarak GPU da işlemenin daha avantajlı olduğunu düşündü. Sonuç olarak bizlere Velocity mimarisini ilk olarak Xbox Series X te sundu.

Velocity Architecture

Bununla birlikte inanılmaz kısa loading süreleri ile karşımıza çıktı.

Şimdi ise biz PC kullanıcılarına bu API ı Windows tarafına getireceğini duyurdu. Bu bizim için çok büyük bir nimet. Tabi burada SSD niz en az 1TB olması gerekiyor derse işler karışabilir.

Bu adım ise yavaş yavaş konsolların yerini pclere bırakmak istedikleri akıllara getiriyor. Önce Xbox platformunu pc ye getirdi. Hatta daha önce Joyistic uyumluluğunu Xbox 360 zamanında PC lere getirdi. O kadar pratik ki Joyistic in tuşuna basıyorsun anında tüm kontroller Joyistic e geçiyor. Klavyede tuşa basıyorsun anında klavye aktif oluyor.

Neyse konumuzu dağıtmayalım..

Yakında Direct Storage API ı yakında PC ye getireceğini söyleyen Microsoft bu API ın Windows 10 ile uyumlu olacağını fakat Windows 11 de yerleşik olarak geleceğini, bununla birlikte depolama optimizasyonlarınında en şekilde Windows 11 olacağını söylüyor.

Sevmesek veya alışamasak da bir çok oyuncu Windows 11 e zorunlu bir geçiş yapacağa benziyor. Ayrıca burada NVME depolama istediğini ayrıca belirteyim. Büyük ihtimal en düşük uyumluluk pciex 3.0 nvme uyumlu olması gerekecek. Bu da 3500/3000mb/s performansında olan bir nvme en iyisi olacak gibi.

Çünkü burada ekran kartı üzerinde bulunan ramler oldukça hızlı ve sıkıştırılmış grafik dosyalarını VRAM e ne kadar çabuk gönderirse sonuç o kadar iyi olacaktır. Bu senaryoda CPU devreden çıkıyor.

Bizlerin PC lerini adeta yeni nesil konsola çevirecek bu güncelleme Geliştiriciler Önizleme versiyonu için kullanımda. Aşağıdaki makaleden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Link: https://devblogs.microsoft.com/directx/directstorage-developer-preview-now-available/

Ayrıca bunu test etmemiz için bizlere GITHUB üzerinde bir SDK ve içerisinde çalıştırabileceğimiz bir örnek çalışma mevcut. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Fakat burada örneklemi derlemek için bilgisayarınıza Visual Studio 2019 yüklemeniz gerektiği söyleniyor.

Link: https://github.com/microsoft/DirectStorage

Bu heyecan verici güncellemeden sizlere biraz olsun bahsetmek istedim.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

Kaynak: https://devblogs.microsoft.com/directx/directstorage-api-available-on-pc/