Merhaba arkadaşlar bugün eski ama hala bir çok uygulamada kullanılan vazgeçemediğimiz bir framework eklentisinden bahsedeceğim.

Aslında Microsoft bizleri ezelden beri düşünerek bu özelliği aktif edebilmemiz için bizlere kolay ve temel bir yöntem sunmuştu.

Özellik ek-kaldır

Fakat bu seçenek ne yapıyor ne ediyor bazen aktif edilemiyor. Çünkü .net 3.5 paketi hali hazırda Windows 10 üzerinde gelmiyor. Bunu ancak aktif etmek istediğimiz bilgisayarınızda bulunamadı “Windows Update den yüklememizi ister misiniz?” şeklinde bizlere ayrı bir imkan sunuyor olmasına rağmen update den indiremiyor ve bizleri bir hata ile karşılaştırıyor.

Bu durum hele ki acil bir iş üzerine başımıza geliyor ise işte burada dona kalıyoruz. Bu durum tabi ki hiç hoş olmuyor.

Hata ekranı

Bu durumu halletmek amacı ile bir çok geliştirici offline installer dediğimiz çevrimdışı olarak bilgisayarımıza tüm paketi indirebildiğimiz ve yüklemeyi kolayca yapabildiğimiz paket programlar geliştirmiş.

İstersek bu çevrimdışı paketi Microsoft un sitesinden de indirebiliyoruz fakat bizi yine “Denetim Masası > Ekle Kaldır > Özellik ekle” bölümünde karşımıza çıkan yükleme sihirbazına yönlendiriyor.

Bu durumu aşmak için “.NET 3.5 Offline Installer” adlı program ile halledebiliyoruz.

Programı öncelikle aşağıdaki linkten indiriyoruz.

.Net Framework 3.5 Offline Installer İndir

Programı yönetici olarak çalıştırıyoruz ve aşağıdaki ara yüz bizi karşılıyor. Burada sadece yapacağımız tek şey “START INSTALLATION” butonuna basmak ve beklemek.

Karşımıza yüklemenin tamamlandığına dair bir uyarı ekranı çıkıyor.

Yükleme tamamladı

Yükleme tamamlanıyor fakat yine de kontrol etmek her zaman iyidir. Tekrar “Denetim Masası > Ekle Kaldır > Özellik ekle” gidiyoruz.

Tekrar özellik ekranını kontrol ettiğimizde aşağıdaki gibi yüklendiğini teyit ediyoruz.

Yüklendi

Arkadaşlar bu yazıda bahsedilen konu çok basit gibi gözükse de çoğu kez hayat kurtarıyor.

Herkese iyi çalışmalar dilerim:)