Merhaba arkadaşlar gün geçmiyor ki Microsoft başımızı ağrıtacak yeni bir şey yapmasın. Bu sefer de hali hazırda paylaşıma sunduğumuz yazıcıları farklı bir bilgisayardan kurulumunu yapmak ve bu paylaşılmış yazıcıyı kullanmak istediğimizde yeni bir hata ile karşılaşmaktayız.

Bu hatanın güncellemeden olduğunu fark edene kadar tabi çıldırdık sonra anladık ki KB5005565 nolu toplu güncelleme paketinden kaynaklanıyor.

Microsoft Printer spooler spoofing açığına karşı daha önce bir güncelleme yayınlamıştı fakat bu yetmemiş ki daha güvenli olması adın kayıt defteri üzerinde aşağıdaki kaydı aktif ederek sistemin güvenlik açığını kapatmış. Fakat bu sefer farklı bir noktadan işlevler çalışmaz hale gelebiliyor.

Bu güncelleştirme toplu bir güncelleştirme paketi olduğundan silmek en son çare diyelim. Silmek yerine aşağıdaki kayıtları gösterildiği gibi düzenlemeniz yeterlidir. Bu güncelleme silindiğinde ise PrintNightmare ve MSHTML açıklarına karşı korumasız kaldığından dolayı silmek değil sadece bu kısma müdahale etmek daha doğru olacaktır.

Hata aşağıdaki gibi karşımıza çıkıyor.

Hata ekranı

Aşağıdaki reg kayıtlarını düzenlendiğinizde düzelecektir. (Reg kayıt düzenlemesini yazıcıyı kablo ile taktığımız ve aynı zamanda networkten yazıcıyı paylaştığımız bilgisayar üzerinden yapmalıyız.)

Dword-32 olarak kayıt açmalıyız.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Print]
"RpcAuthnLevelPrivacyEnabled"=dword:00000000

Yandaki linkten hazır kayıt dosyasını indirebilirsiniz. “İndir”

Değişiklikleri yaptıktan sonra lütfen bilgisayarınızı kapatıp açın.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Görüşmek üzere 🙂