Merhaba arkadaşlar Windows 11 i bir çok kullanıcı dört gözle bekliyor. Bir öyle bir kitle var ki Windows 7 den zorla Windows 10 a zorla geçirilen kitle. İşte bu haber o kitle için değil 🙂

Artık Microsoft Windows 11 işlemci nesli ve benzeri zorlamalardan vazgeçerek bu şekilde kullanmaya, karşılaşacağınız hatalara katlanmak şartı ile size bir sözleşme imzalatıyor. Bu sayede eski nesil işlemcilerde de kullanabileceğiz. Bence iyi olmuş. Çoğu kullanıcı bir heves ve heyecanla yükleyecektir.

Bu versiyon güncellemesinden çok büyük yapısal bir değişikliğe gidilmemiş.

Bu yapı numarası ile Windows 11 e Microsoft PowerToys eklenmiş.

Ayrıca MDM ile yönetilen cihazların bu güncellemeyi alamayacağından fakat bir sonraki güncellemede bunu düzelteceklerine söz vermişler 🙂

Simgeler bazı noktalarda hizasız ve bozuk gözüküyordu. Simetri hastalığı olan arkadaşların korkulu rüyası olan bu hata da bu versiyon ile düzeltildiğinden bahsediyor.

Dosya gezginin bulunan bir öğeyi seçtiniz ve bu öğenin bulunduğu dizini başka bir kullanıcı ile paylaşmak veya bir yere yazmak istiyorsunuz. Eskiden adres çubuğuna tıklar oradaki dizini kopyalardık. Ama artık Microsoft bu işlemi Ctrl + Shift + C tuş kombinasyonu ile yapabileceğimizi söylüyor.

Görüntü ayarların ekranları tanımla kısmı tıklandığında gösterilen açılır pencerelerin kenarları yuvarlatılmış.

Çöl temasında bulunan üzerine fare ile gelindiğinde daha belirgin ve kontrastlı bir hale getirerek daha belirgin olması sağlanmış.

Ayarlarda ses ayarı kısmına bu ayarı daha betimleyecek bir ikon eklenmiş.

WIN + X tuş kombinasyonu ile solda bulunan başlat düğmesine sağ tıkladığımızda da çıkan menüye tekrar “Sistem” seçeneği tekrar eklenmiş.

Dosya Gezgininde iken F1 tuşuna basıldığında artık Windows 10 yardım kılavuzu değil Windows 11 için hazırlanan yardım kılavuzu açılacak şekilde güncellenmiş.

Yukarıda bir çok yenilik ve düzeltmeyi sizinle paylaştım. Tabi ki hepsi bu kadar değil.

Daha fazlasını okumak isterseniz tüm güncelleme anonsuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/09/22/announcing-windows-11-insider-preview-build-22463/

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Sevgiler 🙂