Merhaba arkadaşlar Windows 11 çıktı fakat eski bilgisayarı olanlar “Benim bilgisayarın eski değil ve hızlı olmasına rağmen neden yüklenmiyor” diyor. Evet Microsoft güvenlik için belki de dünyada tüm Windows 10 kurulu pclerin %50 sini bu sürümde devre dışı bıraktı. Hatta belki daha fazlasını.

Microsoft daha az güvenli olan yükleme yöntemlerini açıkladı. Fakat kullanıcılar genelde yükseltme değil temiz kurulum yapmayı daha çok seviyor. Bundan dolayı Github da bir geliştirici CMD ve powershell ile Microsoft un Media Creation Tool programını kullanarak sizin için Windows u indiriyor TPM 2.0 ve işlemci yasağını kaldıracak dosyayı oluşturuyor ve ister ISO ister direkt olarak yükleme diski oluşturuyor. USB ye yazıyor sadece bilgisayarınıza takıyor ve Windows 11 i hiç bir şey olmamış gibi yükleyebiliyorsunuz. Kısacası çok güzel bir araç yapılmış.

MediaCreationTool – GitHub

Öncelikle GitHub dan öncelikle ilgili kodu kopyalıyoruz ve aşağıdaki gibi bir BAT dosyası oluşturup yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Script

Çalıştırdığımız dizinde aşağıdaki klasörü oluşturuyor ve içerisinde işlemci ve TPM 2.0 engelini aşmak için kullanılan scriptleri görüyoruz.

MCT Klasörü

Açılan ekranda öncelikle sizin bilgisayarınızda kullanmış olduğunuz Windows sürümünü tespit ediyor. Daha sonra karşımıza bir menü çıkıyor. Buradan Windows 11 için “11” butonuna tıklıyoruz.

Sürüm Seçim Ekranı

Karşımıza yeni bir pencere açılıyor. Buradan bir çok seçenek var ama ben “Create USB” seçeneğini seçmenizi tavsiye ediyorum. Create ISO yu seçtiğimizde ve Rufus benzeri programlar ile USB Flash diske yazdığımızda ESD-UEFI uyumlu olmuyor. Bundan dolayı “Create USB” seçip devam edin.

Create USB

Create USB seçeneğini seçiyoruz ve Windows u MediaCreation Tool ile indiriyor. Windows 10 yazdığına bakmayın hangi versiyonu seçtiysek onu inidiriyor.

Windows 11 İndir

Aşağıdaki ekrana tekrar dönerek USB ye yazmaya başlıyor.

Daha sonrasında USB diskimizi kontrol ediyoruz. Görüyoruz ki farklı bir dosya var. İçini açıp incelediğinizde göreceksiniz ki TPM 2.0 ve işlemci engelini kaldıran Microsoft un regedit kaydını görebilirsiniz.

Bu yazımı Windows 11 bilgisayarına yüklemek isteye fakat yükleyemeyen arkadaşlarıma yardımcı olmak için yazmak istedim.

Herkese iyi çalışmalar dilerim:)